0
Koszyk (0) X

Łączna kwota

0,00 

Karty podarunkowe a podatek – Jak je rozliczyć?
23 maja 2024

Karty podarunkowe a podatek – Jak je rozliczyć?

Zastanawiasz się nad tym, jak wygląda kwestia kart podarunkowych dla kontrahentów a podatek dochodowy? Jeśli zamierzasz obdarowywać swoich współpracowników tego typu bonusami, to wiedza z zakresu odpowiedniego rozliczania takich benefitów na pewno Ci się przyda. Jako specjaliści z tej branży odpowiadamy, czy bony są opodatkowane oraz jak przebiega księgowanie kart podarunkowych.

Karty podarunkowe a podatek dochodowy – zależności

Karta podarunkowa a podatek to kwestia, która jest bardzo ważna – zwłaszcza dla osób, które chciałyby wykorzystywać tego typu bonusy jako dodatki dla kontrahentów. Czy karta podarunkowa jest opodatkowana? Należy przede wszystkim zaznaczyć, że każda forma benefitu udzielana pracownikowi jest często traktowana jako przychód – obowiązuje więc podatek od kart podarunkowych. Odpowiedź na pytanie, czy karty podarunkowe są opodatkowane, jest zatem twierdząca. Niezależnie od tego, czy karta podarunkowa dla pracownika jest nagrodą za wysoką efektywność pracy, czy też prezentem na urodziny, w ocenie urzędu skarbowego jest to forma wynagrodzenia. Stawiasz na bonus w postaci kart podarunkowych? Podatek Cię nie ominie!

Karta podarunkowa dla pracownika – podatek, który należy uiścić

Karta podarunkowa dla pracownika a podatek – jak przebiegają takie zależności? Szczegóły dotyczące rozliczenia są dość zróżnicowane. Wszystko zależy od tego, jaki jest koszt takiego bonusu. Opodatkowanie bonów podarunkowych oblicza się na podstawie wartości rynkowej nagrody, a nie nominalnej wartości zawartej na karcie/bonie/voucherze. Jaka to wygląda w praktyce wręczania kart podarunkowych? Podatek odnosi się do kwoty, jaką poniosła firma. To oznacza, że jeżeli firma zakupiła voucher na urodziny o wartości 100 zł za kwotę 90 zł, to od podatku dochodowego będzie uwzględniana kwota 90 zł, a nie 100 zł. W ten sposób voucher nie jest stratą finansową dla danego przedsiębiorstwa.

Karty podarunkowe – opodatkowanie bonusu od firmy

Karta podarunkowa a podatek dochodowy to niejedyna kwestia, która pojawia się przy inwestycji w takie bonusy. Firma musi także brać pod uwagę VAT. Czy opodatkowanie kart podarunkowych zawiera VAT? Otóż wszystko zależy od tego, jaki to rodzaj karty podarunkowej. Kwestia bony podarunkowe a podatek dotyczy przede wszystkim kart podarunkowych dla firm, które obejmują konkretne usługi. Natomiast uniwersalne karty podarunkowe, które można wymienić na dowolny towar czy usługę, nie są traktowane jako voucher do konkretnego produktu, a co za tym idzie — nie są opodatkowane VAT.

Czy warto inwestować w karty podarunkowe? Opodatkowanie nie dotyczy wszystkich rodzajów bonusów. Jeśli zależy nam na tym, by nie musieć rozliczać tego typu prezentów, to warto wybrać bony podarunkowe, przy których podatek nie jest konieczny

Multivoucher – nasza oferta

Interesuje Cię zakup voucherów? Niezależnie od tego, w który rodzaj bonusu pracowniczego chcesz zainwestować, nasza firma znajdzie dla Ciebie coś odpowiedniego. Doskonale wiemy, jak bardzo pracownicy są zadowoleni z docenienia ich pracy w postaci uniwersalnej karty podarunkowej czy voucherów, które mogą spożytkować w różny sposób. Taki prezent może przynieść wiele korzyści – zarówno dla pracowników, jak i pracodawców.

Dla właścicieli firmy stanowią one narzędzie motywacyjne, które może zwiększyć zaangażowanie i lojalność pracowników. Vouchery, będące formą dodatkowego wynagrodzenia, mogą być stosunkowo łatwe do wdrożenia i zarządzania. Oferowanie voucherów może również poprawić wizerunek firmy jako pracodawcy dbającego o dobrostan i satysfakcję swoich pracowników, co przyciąga talenty i pomaga w utrzymaniu obecnych pracowników. Dla pracowników vouchery stanowią atrakcyjny benefit, który pozwala na realizację różnych potrzeb i marzeń. Mogą one być wykorzystywane na różnorodne cele, takie jak zakupy, wyjazdy, usługi zdrowotne, rekreacyjne czy edukacyjne, co zwiększa ich wartość i zadowolenie z pracy. Elastyczność w korzystaniu z voucherów sprawia, że pracownicy czują się docenieni i mogą lepiej zarządzać swoim budżetem. Ogólnie rzecz biorąc, vouchery dla pracowników przyczyniają się do poprawy relacji w firmie, motywują do lepszej pracy i budują pozytywną kulturę organizacyjną.

W naszej ofercie możesz znaleźć między innymi:

Zapraszamy do zapoznania się z całą naszą ofertą. Jeśli nie wiesz, który z proponowanych przez nas bonusów sprawdzi się najlepiej dla Twoich pracowników, to napisz do nas – chętnie doradzimy Ci najlepsze rozwiązanie

Podsumowanie, czyli jak rozliczyć bony podarunkowe?

Karty podarunkowe a VAT to złożona sprawa. Wszystko zależy od specyfiki karty oraz celu jej wręczenia. Jeśli kwestia „karty podarunkowe a podatek dochodowy” jest dla nas wciąż niezrozumiała, to należy przede wszystkim pamiętać, że podatek od kart podarunkowych naliczany jest na podstawie wartości rynkowej, a nie nominalnej. Dla przedsiębiorstw ważne jest przede wszystkim to, że karty podarunkowe dla kontrahentów i pracowników są formą przychodu, a więc obciążone są podatkiem dochodowym.